Reference

Reakce účastníků seminářů a výcviků

 

David Samek: „Neodešel jsem a viděl jsem nevídané aneb seminář Proces životní integrace v červnu 2015 s W.N.“

Na začátku musím říci, že nejsem zcela objektivní a nezaujatý. Mám totiž Wilfrieda rád. Nebylo tomu tak vždycky. Před pár lety jsem odešel z jednoho víkendového semináře, protože jsem nedokázal pochopit, jak může tak málo zasahovat do konstelací. Byl jsem rozladěn a dokonce i znechucen tím, co to tam proboha ten Wilfried dělá.
Začátkem letošního roku jsem ho zatoužil opět vidět a tak jsem se přihlásil na červnový seminář “Proces životní integrace” s myšlenkou “no uvidím, případně mohu kdykoliv odejít”. Pozorný čtenář už ví. Neodešel jsem a viděl jsem nevídané. Než se ale dostanu k samotnému semináři dovolím si malou odbočku.
Už na začátku našeho seznámení (pozn.: absolvoval jsem s ním výcvik, který vedl a měl jsem tak možnost jako ostatní vnímat jeho posun od klasických (i když v jeho pojetí to nikdy nebyly klasické konstelace) k nástinu sedmi stupňů vědomí až po “vyzrálý” proces životní integrace) byl Wilfried příjemným překvapením v boření zaběhlých konstelačních schémat. Jeho věty o tom, že “vše končí u mámy a táty”, “minulost je popelnice bez dna”, “odloučení je důležitější než splynutí” bývaly nadlouho tématem k přemýšlení o tom, s čím se to vlastně v konstelacích pracuje a co je to důležité při práci s klientem (zde nemohu najít vhodnější slovo, a proto používám toto otřepané, protože klienti jsme často v konstelacích všichni). Souběžně s tím mě Wilfried překvapil svým absolutním zájmem o klienta s velkou dávkou lidskosti a soucitu. To mu samozřejmě nebránilo říkat věci jasně a ostře – byl jako láskyplná břitva.
Nyní už více k samotnému semináři. Wilfried nezklamal. Bořil mé koncepty dál a s větší intenzitou, jeho břitva byla ostřejší a zasahování do procesu ještě menší. Pozorovatel z venku by dokonce mohl říci, že PŽI je jednoduchý nástroj, který může dělat každý. Myslím, že tak to je. Jen s drobným rozdílem. Může to dělat každý, kdo dosáhne hloubky Zenového mistra a jehož přítomný okamžik pomáhá žákům procítit bytí teď a tady. Bylo neuvěřitelné, jak přítomnost dokázala uzdravovat a léčit minulost, jak sebemenší tlak na změnu byl kontra-produktivní a “pouhé” odevzdání se procesu konalo změny, které by jindy probíhaly pomalu a pozvolna.
Myslím, že spousta z nás zažila kvantový skok a závan nového možného paradigmatu při práci s klienty. Terminologií Wilfrieda se naše kolektivní vědomí nachází před dospělostí (někde v období puberty). Na tom jsou založené i konstelace tak, jak je většinou známe. Vedeme klienty jako děti a vytváříme jim “bohaté” konstelační příběhy, které často směřují do minulosti. Wilfried zůstává s klientem v přítomnosti a v jeho dospělém vědomí. Minulost (respektive její jednotlivé části: prenatální období, dětství a dospívání) má pouze několik významů: stala se a už je za námi (bez ohledu na to, co se v ní stalo), nedá se změnit (dá se jí pouze přitakat) a přivedla nás sem, do přítomnosti (dá se jí vyjádřit vděčnost). Dospělý klient ji jen vnímá a dovoluje, aby ho naplnila (bez prožitku se tento proces těžko přenáší do slov). Je to zcela nový přístup, který stojí na základech konstelací, ale posunuje ho do nového rozměru, kdy minulost ztrácí svůj význam a člověk hledí do budoucnosti skrze přítomnost, skrze víru v Život a to, že Život sám nás dokáže nést a postarat se o nás.
Myslím, že jsem tentokrát obdržel tolik nových myšlenek jako nikdy předtím a budu je nějaký čas zpracovávat a konzultovat. Díky za ně, Wilfriede. A už teď se těším na příště.

 

 

Zpětná vazba účastnice Květy k semináři „Proces životní integrace“ 6.- 9. 6. 2013

Když jsem zvažovala svou účast na červnovém semináři, měla jsem za sebou kromě základního výcviku v RK i třítýdenní nadstavbový výcvik u Wilfrieda a dvakrát přečtenou jeho knížku Život nemá zpátečku. A přiznám se – asi tři poněkud nesmělé pokusy s vedením procesu životní integrace v rámci své konstelační práce. Ale uvědomila jsem si, že způsob Wilfriedovy práce je pro mne natolik inspirující, že by bylo škoda se o to připravit. Nyní již po akci mohu říct, že seminář někde ve mně odkryl nové netušené obzory.

Wilfriedův model sedmi úrovní vědomí mne velmi zaujal především svou obecností. Tím, že lze vypozorovat těch sedm stupňů nejen na vývoji vědomí člověka, ale i na fyzickém vývoji jedince a dokonce i na vývoji společenského vědomí. To, že je tu i souvislost se sedmi čakrami, je už jakási třešnička na dortu. Tak tohle vše se lze dozvědět i z té úžasné výše citované knihy, i když až na výcviku a semináři jsem pochopila některé další hlubší souvislosti. Ale co nám i sebelepší knížka nedá, je konkrétní prožitek. Zde jde o prožitek přijetí sebe sama v prvních třech fázích svého vývoje. Hlubokým zážitkem je nejen vlastní proces, ale i účast nebo jen sledování procesů ostatních. Ten zážitek je někdy i udivující a také o to hlubší, že není spojen s nějakým dějem, jak to většinou bývá při běžných konstelacích. Tento proces lze doporučit i těm, kteří už žádné své téma pro klasické konstelace nevnímají. Ale je užitečný i pro ostatní, které to myslím může nasměrovat k těm jejich nejpodstatnějším tématům.

A přínos semináře pro mou terapeutickou práci? Wilfriedova práce s klientem na mne působí nekonvenčně, svěže, lehce, a to je pro mne jako pro „klasicky vzdělaného“ lektora konstelací velmi inspirující. Je pro mne zajímavé a přitažlivé i to, že jeho fokus je hlavně zaměřen na skutečného klienta, že se na probíhající konstelační téma dívá především z hlediska přítomnosti a nikoliv minulosti, že konstelační proces podporuje jednoduchým a přirozeným formulováním zjeveného. Na semináři jsme mohli vidět různé způsoby Wilfriedovy práce, ať už zmíněný proces životní integrace, ale i téměř osobní konzultaci a pochopitelně i „klasickou“ konstelaci vedenou ovšem jeho jedinečným způsobem. Uvědomila jsem si, že to vše mne vede více hledat svůj vlastní přístup ke konstelační práci a že mi to nějakým způsobem „dává křídla“. Nevím, zda je to Wilfriedův záměr takto působit na terapeuty J. Líbí se mi, že na jeho seminářích je dostatečně prostoru pro otázky; lektor se do jisté míry nechá vést zájmem zúčastněných, pokud jde o probíraná témata.

Také oceňuji to, že stálá tlumočnice na výcvicích i seminářích je zároveň i překladatelkou jeho knih. Takže ví, o čem mluví a je schopna nejen překládat slova, ale předat i to, co je za nimi.

Ještě se zmíním o mém zcela osobním a velmi zvláštním prožitku, který jen dokresluje hloubku jakýchsi procesů v pozadí v průběhu semináře (vlastní proces jsem si tentokrát nestavěla): Od jistého okamžiku v průběhu semináře jsem měla pocit, jakoby se mi otevřelo srdce. A vše řečené pak už nešlo „přes hlavu“, ale přímo do tohoto prostoru – těžko vyjádřitelný, ale nádherný pocit.

A moje první praktické zkušenosti? Měla jsem konstelace hned v sobotu po semináři a vnímala jsem ty „křídla“. A proces životní integrace, který jsem stavěla, už měl pro mne i účastníky překvapivou hloubku. Ale vím, že ten posun je ještě jako čerstvě narozené miminko, o které je třeba pečovat, a nechtít od něj hned „zázraky“. To ostatně říká i Wilfried.

 


„Pojetí rodinných (životních) konstelací Wilfrieda Nellese mě naprosto uchvátilo a pohltilo. Jeho způsob – totiž zaměření se na dospělé uchopení svého života vlastníma rukama, porozumění své dospělosti nebo nedospělosti a pohled vpřed – ten je pro mě jedinečný. Jakkoliv je každý ponor do vlastního nitra, pravdivé vidění svých výmluv, strachů, bolestí, zapletení v systému i dětské umanutosti nepříjemný, ale nutný, tak Wilfried pomáhá vidět cestu vpřed. Nebrodí se zas a znovu v minulých křivdách předchozích generací. Přes přijetí, přitakání i úctu k rodičům a k minulosti můžeš jít dál. Důvěřovat procesu, plynout, směřovat, jít dál.“
– Katka Preusslerová

 


„Tezko hledam slova, ktera by vystihla, jak hodne me Wilfried a jeho zpusob prace obohatil, a tak jsem si v jedne vete vypujcila jeho vlastni slova, ktera se mnou presne rezonuji.
Hned , jak jsem precetla jeho knihu „Zivot nema zpatecku“, tak jsem vedela, ze chci delat vycvik u Wlfrieda Nellese. Wilfried svym citlivym pristupem a schopnosti vhledu dokaze jit primo k jadru veci bez zdlouhave dramatizace.Uci nas prijmout to, co bylo, dostat se do souladu s tim, co je a vytvorit prostor, aby mohlo vzniknout to, co prave vzniknout chce. Nadchla me jeho metoda integracniho procesu, ktera umoznuje emocionalni vyspelost.“
– Jarmila Simackova

 


„Je těžké stručně vyjádřit co mi dal výcvik s Wilfriedem, ale pokusím se o to. Opravdu nové pro mně bylo, že semináře i výcvik byli vedeny z pozice dospělého, nebylo tam žádné přesvědčování o tom, že jediná cesta řešení je ta kterou Wilfried nabízí, právě naopak – s tím přišla i podpora mého dospělého vědomí. Veliké nóvum byla i možnost uplatnit “ne” v životě což opět vede k dospělosti. Stručně řečeno výstup pro mně je dospělost se vší odpovědností a svobodou – pro mně úplně nový pocit, který si konečně dennodenně užívám.“
– JV

 


„Ahoj milá Petro,
vyslala jsi před nedávnem impuls pro vyjádření názorů,
či zpětnou vazbu z Willfriedových konstelací .
Dostávám se k tomu až nyní,
možná i v duchu adventního zklidnění a usebrání.
Běží mi v hlavě jenom superlativy a velká poklona i úcta k tomu,
co je ochotný Willfried ve Svém otevřeném a vědomém postoji v skupině předat.
Willfried Nelles je pro mne překrásný, velmi delikátní člověk.
Neumím vyjádřit to množství lásky a síly, které jsou skupině v jeho přítomnosti nabídnuté.
Setkání s ním bylo pro mne hodně zásadní,
setkání sama se sebou mnohokrát nelehké,
ale to čisté spojení a okamžiky uvědomení, procitnutí a obnovení kontaktu se Sebou nezaplatitelné.
Má zkušennost a setkávání s Willfriedem byla od samého začátku velmi osobitá a výrazná.
Mistrovský způsob, kterým pracuje na semináři je velmi upřimný, jasný a nemálo odvážný.
Jsem architekt, pohybuji se mezi umělci, výraznými svými výtvarnými i lidskými projevy.
Willfried je pro mne Umělec, který v mém vidění formuluje svou životní zkušennost i náhled ve formě toho nejabstraktnějšího, nejelegantnějšího a zároveň nejjednoduššího prostoru.
Minimalistická korektní práce v elegantním, přirozeném a se světlem pracujícím provedení je pro mne stále velmi přítažlivá.
Čeho si moc vážím u Willfrieda je, že skrze něho je v jeho konstelacích rozměr velké moudrosti a poznání.
Dovolím si říct, že umí otevřít a inspirovat klienty k velkému vnitřnímu růstů a iniciuje je k probuzení.
Přeji mu i jeho nejbližším hodně radosti .
Děkuji
– Ingrid Kitzbergerová, ta, kterou Willfried posunul k velké Ingrid,
skrze otevření se ŽIVOTU“

 


„Milá Petro, milý Wilfriede,
na semináři jsem byla pouze jednou, letos v květnu v Praze.
Jako když „tonoucí se stébla chytá“, přihlásila jsem se o konstelaci
a vzápětí plna vzteku a studu toho litovala.
Wilfriedova práce mi ukázala, co jsem nechtěla vidět a řešit.
Jenže jsem byla zas ve správný čas na správném místě.
Žes mě tehdy, Wilfriede, ani trochu nešetřil,
byl asi ten největší dar, jaký jsi mi mohl dát.
Za to jsem ti teď nesmírně vděčná a moc ti za to děkuji.
Spolu s Vámi a všemi úžasnými lidmi, na které mám v životě velké štěstí,
s úctou a pokorou ke všemu a všem, se můj život stává životem.
Wilfriede, Petro a všichni, kdo jste tam tehdy byli
a nechali mě vstoupit do vašeho života, děkuji.
S láskou“
– Jana Novotná

 


Je opravdu moc příjemné, obohacující, smysluplné a hluboké čerpat to, co nabízí Wilfried skrze svou práci. Je mimořádný ve své důsledné a zároveň láskyplné nekompromisnosti směrem ke klientovi, který zrovna není ,,úplně dospělý“.

Budeme se těšit na další seminář, Laďka a Víťa


O konstelace se zajimam nekolik let, sama na sve kuzi je mam vyzkousene pomerne zasadne a co me na nich stale fascinuje, ze funguji:-)

Mam prectene skoro vsechny knihy jak od Berta Hellingera, tak od Wilfrieda a jsem z nich nadsena:-) Takze pro me byl opravdu velky zazitek Wilfrieda videt nazivo pri jeho praci, pri predavani jeho zamysleni a vubec osobne zazit LIP. A samozrejme velky dik patri i Tobe a druhe prekladatelce, protoze bez citliveho pristupu prekladu by cely seminar pro me nebyl k nicemu:-)

Takze jeste jednou diky, rada zase prijdu, Katerina


Děkuji Wilfriedovi za přínosnou práci a svérázný projev, moc se mi jeho způsob líbí, vnímám ho jako vtipný ale velmi trefný, jemný a laskavý. Pro mě prostě krásné a od té doby co jsem mohla projít procesem, mám klidné srdce.
Děkuji také Tobě Petro za bezvadné tlumočení.

Martina Jarkovská


Dobrý den, Petro,

chci Vám ještě jednou písemně poděkovat za organizaci celé akce v celém průběhu semináře, před i po, bylo to profesionální a při tom lidsky milé.

Oceňuji velmi i Váš a kolegyně výborný překlad, který podporoval celou Wilfriedovu práci.

Mám za sebou výcvik v konstelacích a to říkám proto, aby bylo zřejmé, že moje hodnocení není určováno tím, že jsem se potkala s podobným typem práce poprvé. Ten je vždy ohromující.

Způsob práce pana Nellese je pro mne zážitkem. V jeho práci se snoubí schopnost strukturovat informace a věci jednoduše, pochopitelně, s humorem a lidsky vysvětlit tam, kde je potřeba. A zároveň do své práce přináší svoji vnímavost, schopnost hlubokého nahlédnutí s respektem k člověku ale dostatečně striktně, kde je potřeba pojmenovat situaci. Ten zážitek se špatně dostává do slov. Jeho práce mi přidala jako tanec v poli informací, které jsou mu dostupné a s velkým soustředěním na užitek pro daného jedince v procesu. Tuto schopnost jako by dokázal přenést i na samotného kienta – začít vnímat subjektivní stav a objevovat slepá místa v sobě a tak vystoupit z těch obnošených dřoucích bot a rozhodnout se obout si takové, do kterých jsme dorostli. Mít možnost se setkat sám se sebou s podporou Wilfrieda, který jemně ale pevně nedopustí vyklouznout si, být k sobě neupřímný, ale podrží vás, abyste se podívali, vnímali svoje vnitřní poklady a pocítili, co to je opravdu být taková jaká jsem, mít tu úžasnou možnost se dotknout své divokosti, se kterou jsem sem na Zemi přišla, a kterou jsem někde z dobrých důvodů zakopala, ale ona tu je, stále ji mám a jsem to já. Já dospělejší více se vnímající a přijímající se.

Popis jednotlivých stádií a úrovní vědomí v procesu LIP je pro mne použitelný nástroj pro lepší chápání toho, co se děje ve mne, ale také (a to je úžasné) co se děje ve soliečenstvích malých i větších. Umožňuje mi nahlédnout na jinakost lidí s větším nadhledem, respektem a pomáhá tu jinakost přijímat.

Marta Anna Petrášová


Milá Petro a milý Wilfriede,

za mě obrovský dík za neuvěřitelně hluboké prožitky a uvědomění si, které mě posunuly zase o něco více k sobě.

Ráda přijmu pozvání na další seminář a už nyní se těším.

Přeji vám oběma vše dobré a na viděnou příští rok………

Marie Chábová